Zdravé město Litoměřice

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Akce 2014 Obhajoba B, Praha 25. 11. 2014

Zdravá města ČR
Inspirace pro obce po volbách

Zdravé město Litoměřice se prezentovalo a obhajovalo kategorii "B" MA 21 na konferenci Národní sítě Zdravých měst ČR, která proběhla 25. 11. 2014 v Kaiserštejnském paláci v Praze na Malé Straně.

Mezi hlavní témata akce patřily postupy správného řízení obcí a měst směrem k jejich vyváženému rozvoji, konkrétní kroky i překážky na této cestě představili zástupci šesti míst z Česka. Konference přinesla řadu inspirací i pro nově zvolené zastupitele a radní.

Zahajovací blok konference, ve kterém více než stovku hostů dále uvítali předseda NSZM Petr Hermann a ředitel asociace Petr Švec.

Jak dál po komunálních volbách?
Praktickou inspiraci nově zvoleným zastupitelům nabídli v odpolední části zástupci samospráv, které patří k „nejudržitelnějším“ v Česku – tedy těch, které naplňují nejvyšší příčky mezinárodní metody místní Agenda 21 (MA21). Tématem spolupráce na rozvoji regionu se představil svazek obcí Drahanská vrchovina, možnosti komunitního života a obtíže s financováním investic v malých obcích byl ukázán na příkladu Křižánek. Vsetín se pochlubil například manažerským účetnictvím či způsobem hodnocení a odměňování vedoucích pracovníků městského úřadu. Zástupci Kopřivnice mimo jiné ukázali průběh a výsledky procesního řízení či zmínili zásadní význam spolupráce města s místními firmami a zaměstnavateli, Litoměřičtí naopak představili aktivity navázané na spolupráci s mládeží. Chrudim, jako město s prokázanou nejvyšší kvalitou MA21, se na konferenci prezentovala například svým strategickým plánem – způsobem přípravy, projednání s veřejností a plánem průběžné práce s dokumentem ve vazbě na rozpočet.

U všech zmíněných samospráv, členů Národní sítě Zdravých měst, je dlouhodobé plánování s občany i systémový postup a expertní posuzování vyváženosti rozvoje již samozřejmostí.

Prezentující ukázali, co se jim podařilo v roce 2014 a jaké výzvy před nimi teď leží.

Zástupci uvedených čtyř měst, malé obce a mikroregionu převzali za tyto své aktivity ocenění ze strany Ministerstva životního prostředí i Národní sítě Zdravých měst.

Závěrečné slovo k prezentacím i celkově k postupu obcí k udržitelnému rozvoji přednesl poslanec Parlamentu ČR Herbert Pavera: „Místní Agenda 21 a Zdravé město nám pomáhá zkvalitňovat veřejnou správu a spolupráci s občany. Zpětná vazba od nich je neocenitelná a stojí za to o ni usilovat“. 

prezentace (.pdf)

 

Fotogalerie