Zdravé město Litoměřice

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Energetický management

Energetický management

III. MEZINÁRODNÍ KONFERENCE - ENERGIE, DOPRAVA A INOVACE (PRO) MĚSTA 21. STOLETÍ

23. a 24. 11. 2017 Hrad Litoměřice,Tyršovo náměstí 68

Město Litoměřice jako dlouhodobý propagátor udržitelné energetiky a dopravy ve spolupráci s evropským sdružením měst a obcí zaměřených na udržitelnou energetiku Energy Cities, Národní sítí Zdravých měst České republiky a Sdružením energetických manažerů měst a obcí pořádalo ve dnech 23. a 24. listopadu 2017 III. mezinárodní konferenci „Energie, doprava a inovace (pro) města 21. století“.

Mezi hlavními přednášejícími byl i Jeremy Draper – energetický manažer města Milton Keynes.
Konference byla určena zejména zástupcům měst, obcí, regionů a jejich partnerům, kteří měli zájem o prosazování inovativních postupů v oblasti úspor energie, využití obnovitelných zdrojů a udržitelné dopravy na municipální úrovni.

 

PREZENTACE KE STAŽENÍ:

23. 11. 2017

I. SEKCE - Energetické úspory v budovách - pasivní či nulový standard

II. SEKCE - Veřejné osvětlení - rekonstrukce a úspory

III. SEKCE - Udržitelná doprava - jak začít?

24. 11. 2017

 

Ke stažení:
Pozvánka a program konference (.pdf)
Praktické informace (.pdf)

Pro podrobnější informace kontaktujte za organizátorský tým Jaroslava Klusáka, tel. 773 165 574, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Konference spolufinancována

Tato konference je spolufinancována Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí a Evropskou komisí.

 

Záštita konference

 logo mpo logo MZP oriznute

 

 

Mediální partner

 

Odborný partner

 logo SMOCR

 

Partneři

logo Frank Bold advokati     logo Centrum pasivniho domu     logo Komora OZE     logo CVUT     logo Ceska rada pro setrne budovy     logo mmr     logo EEBCZ     logo Porsenna     logo CNOHK     logo sdruzeni tajemniku

 

Energetická politika města

29. června 2015 se v prostorách Hradu Litoměřice konala tisková konference, jejímž hlavním tématem byla energetická politika města.

Zvyšování energetické soběstačnosti je jednou ze strategických oblastí rozvoje města Litoměřice. „Postupným zateplováním objektů nacházejících se v majetku města, instalací fotovoltaických panelů, sledováním a pravidelným vyhodnocováním spotřeby energie a nákupem elektřiny a plynu na burze se jen v loňském roce podařilo uspořit 2,5 milionu korun,“ konstatoval starosta. Nedávno schválený „Energetický plán města“ přitom počítá, že postupnou realizací chystaných opatření uspoří Litoměřice v roce 2030 zhruba 8,5 milionu korun ročně.

V letošním roce prochází komplexní renovací hned pět školních objektů – Základní škola U Stadionu a čtyři mateřské školy (v Masarykově, Stránského, Baarově a Plešivecké ulici). „Revitalizace objektů, jejímž výsledkem má být nejen snížení energetické náročnosti provozu budov, ale i zvýšení komfortu uživatelů, bude z větší části ukončena do konce letních prázdnin,“ konstatovala vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče městského úřadu Andrea Křížová. Litoměřice v této souvislosti získaly dotaci ve výši 26,7 milionu korun, zhruba stejnou částku investují ze svého. Celková doba návratnosti vložených finančních prostředků je odhadována na maximálně 19 let.
Nedílnou součástí energetické politiky města je i instalace fotovoltaických elektráren na budovách nacházejících se v majetku města. „Loni byly elektrárny instalovány na střeše 3 školních objektů. Vložené finanční prostředky se vrátí do deseti let. Po uplynutí této doby se čisté výnosy mají pohybovat mezi 3 až 4 miliony korun,“ informoval energetický manažer Jaroslav Klusák.

Město založilo i Fond úspor energie. Celkem 35 % naspořených prostředků jde do rozpočtu města. Dalších 30 % zůstává ve fondu s tím, že finance jsou reinvestovány do oblastí, které mohou přinášet další úsporu. Příspěvkovým organizacím města zůstává s ohledem na motivaci k šetrnému chování 30 % dosažených úspor. Zbývajících 5% je alokováno do fondu odměn.

Litoměřice v letošním a příštím roce realizují dva projekty přímo související s energií. Prvním je projekt READY 21 podpořený z programu švýcarsko – české spolupráce. Jeho součástí je kromě jiného i pasportizace majetku města, respektive dlouhodobý plán oprav a jeho financování, netradiční informační kampaň pro obyvatele, jejímž cílem je poukázat na způsoby, jejichž prostřednictvím mohou domácnosti dosáhnout energetických úspor, kterouměsto chystá na druhou polovinu roku 2015, či Plán udržitelné mobility. Součástí dalšího projektu ProgRESsHEAT podpořeného z evropského programu HORIZON 2020 je zase mimo jiné i vypracování odborné analýzy a modelu systému zásobování teplem města s ohledem na využití obnovitelných zdrojů energie do roku 2050.

Pokračují i přípravy geotermálního projektu. V letošním roce by měla být otevřena první výzva pro vědecko-výzkumné projekty operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), kam konsorcium partnerů pod vedením Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a České geologické služby bude podávat projekt, jehož cílem je realizace dvou geotermálních vrtů do hloubky 4 až 5 kilometrů. Vyhodnocení žádosti se očekává do konce roku 2016, start projektu pak o rok později. Vývoj přípravy žádosti i další informace o možnostech financování projektů pro rozvoj geotermální energie v Litoměřicích lze sledovat na webu www.prvnigeotermalni.cz. 

reportáž

 

Litoměřice jdou příkladem 

Litoměřice chtějí do roku 2030 uspořit pětinu energie (pdf)
(zdroj: Mladá fronta)
Školy, učitelé a energetická soběstačnost (pdf)
(zdroj: Bedrník 3/2014)
Litoměřice: Udržitelná energetika a soběstačnost jsou tím správným přístupem (pdf)
(zdroj: Moderní obec září 2014)
Litoměřice se zhlédly v udržitelné energetice (pdf)
(zdroj: Obce a Finance č. 1/2014)
Litoměřice podporují fotovoltaiku a chtějí geotermální teplárnu (pdf)
(zdroj: Energie 21 č. 1/2014)

 

Akce organizované městem

 

Konference "Energie (pro) města 21. století (23. - 24. 10. 2014)

Celý článek...
 


Strana 1 z 2

Fotogalerie