Zdravé město Litoměřice

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Akce 2014

Akce 2014

Dobrovolníci si poděkování nás všech zaslouží

Již tři roky působí při Diecézní charitě Litoměřice dobrovolnické centrum vedené Veronikou Vedejevou. Nezištně ve prospěch druhých v něm jen v letošním roce pracovalo 250 lidí, kteří do listopadu odpracovali 3500 hodin. Tři desítky nejaktivnějších z nich přijali 8. 12. 2014 v obřadní síni radnice starosta Ladislav Chlupáč a místostarosta Pavel Grund.

 

reportáž

 

Exkurze studentů v Městské nemocnici Litoměřice

Čtyři desítky studentů litoměřického gymnázia navštívily Městskou nemocnici v Litoměřicích. Šlo o studenty třetího ročníku gymnázia, kteří navštěvují biologický seminář. Většina z nich chce studovat některý ze zdravotnických oborů. Tuto akci každoročně organizuje Alena Kuldová ze Zdravého města.

Studenty nejprve přivítali v zasedací místnosti na ředitelství nemocnice manažerka pro nelékařské zdravotnické obory Lenka Kalábová a manažer pro lékařské zdravotnické obory Jiří Štverák a popsali jim strukturu nemocnice a hlavní úskalí přípravy na zdravotnická povolání. Zároveň zodpověděli několik praktických dotazů přímo od studentů.

Poté následovala prohlídka vybraných pracovišť nemocnice. Gymnazisté si prohlédli vstup na centrální operační sály včetně překládacího zařízení pro pacienty, záložní operační sály, laboratoře, oddělení radiologie a zobrazovacích metod a nakonec navštívili také porodní sál. Všude se jim věnovali vedoucí pracovníci, kteří je nejen provedli, ale podrobně popsali svou práci. V rámci aktivit Zdravého města Litoměřice navštěvují také zájemci o studium zdravotnických oborů z litoměřického gymnázia i ordinace odborných lékařů, V prosinci také navštívili privátní ordinaci gynekologie.

reportáž

 

Zdravá města ČR
Inspirace pro obce po volbách

Zdravé město Litoměřice se prezentovalo a obhajovalo kategorii "B" MA 21 na konferenci Národní sítě Zdravých měst ČR, která proběhla 25. 11. 2014 v Kaiserštejnském paláci v Praze na Malé Straně.

Mezi hlavní témata akce patřily postupy správného řízení obcí a měst směrem k jejich vyváženému rozvoji, konkrétní kroky i překážky na této cestě představili zástupci šesti míst z Česka. Konference přinesla řadu inspirací i pro nově zvolené zastupitele a radní.

Zahajovací blok konference, ve kterém více než stovku hostů dále uvítali předseda NSZM Petr Hermann a ředitel asociace Petr Švec.

Jak dál po komunálních volbách?
Praktickou inspiraci nově zvoleným zastupitelům nabídli v odpolední části zástupci samospráv, které patří k „nejudržitelnějším“ v Česku – tedy těch, které naplňují nejvyšší příčky mezinárodní metody místní Agenda 21 (MA21). Tématem spolupráce na rozvoji regionu se představil svazek obcí Drahanská vrchovina, možnosti komunitního života a obtíže s financováním investic v malých obcích byl ukázán na příkladu Křižánek. Vsetín se pochlubil například manažerským účetnictvím či způsobem hodnocení a odměňování vedoucích pracovníků městského úřadu. Zástupci Kopřivnice mimo jiné ukázali průběh a výsledky procesního řízení či zmínili zásadní význam spolupráce města s místními firmami a zaměstnavateli, Litoměřičtí naopak představili aktivity navázané na spolupráci s mládeží. Chrudim, jako město s prokázanou nejvyšší kvalitou MA21, se na konferenci prezentovala například svým strategickým plánem – způsobem přípravy, projednání s veřejností a plánem průběžné práce s dokumentem ve vazbě na rozpočet.

U všech zmíněných samospráv, členů Národní sítě Zdravých měst, je dlouhodobé plánování s občany i systémový postup a expertní posuzování vyváženosti rozvoje již samozřejmostí.

Prezentující ukázali, co se jim podařilo v roce 2014 a jaké výzvy před nimi teď leží.

Zástupci uvedených čtyř měst, malé obce a mikroregionu převzali za tyto své aktivity ocenění ze strany Ministerstva životního prostředí i Národní sítě Zdravých měst.

Závěrečné slovo k prezentacím i celkově k postupu obcí k udržitelnému rozvoji přednesl poslanec Parlamentu ČR Herbert Pavera: „Místní Agenda 21 a Zdravé město nám pomáhá zkvalitňovat veřejnou správu a spolupráci s občany. Zpětná vazba od nich je neocenitelná a stojí za to o ni usilovat“. 

prezentace (.pdf)

 

Zelené potraviny 22. 10. 2014

Chlorella a Mladý ječmen  - jejich prospěšnost pro naše zdraví a zdraví našich dětí. Přednášela: Mgr. Jaroslava Vondráková

Akce se konala v rámci kampaně Dny zdraví.

 

Škola lásky v rodině 21. 10. 2014

Kurz M. Študentové dle etiky PhDr. J. Prekopové - Chceme mít zdravou a fungující rodinu? Nejpodstatnější usměrňující silou v rodině je bezvýhradná láska mezi otcem a matkou a rodiči a dětmi.

Akce se koná v rámci kampaně Dny zdraví.

 


Strana 1 z 10

Fotogalerie