Zdravé město Litoměřice

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Akce 2014 kulinářská soutěž škol 21. 10. 2014

S JÍDLEM SI neHRAJEM 21. 10. 2014

V úterý 21. října se sešli na Střední škole pedagogické, hotelnictví a služeb v Litoměřicích zástupci všech základních škol ve městě s cílem ukázat, že vaření je zábava, že mu rozumí, a že se v oblasti zdravé výživy vyznají.

V první fázi probíhaly přednášky o zdravé výživě a zásadách správného stravování na jednotlivých školách. O možnost si vše vyslechnout nepřišli ani rodiče, pro které výživová poradkyně v místní knihovně připravila besedu o tom, jak dětem připravit zdravou svačinku.

Další fází byl výběr receptu na téma zelenina a sestavení školních týmů. Úkolem žáků prvního stupně bylo připravit zdravou svačinku a žáci druhého stupně vařili zdravý zeleninový oběd s přílohou jako kuskus, bulgur apod.. Do příprav se zapojili i rodiče, kteří pomáhali s výrobou moučníku, a to bez použití cukru a bílé mouky.

Úkolem soutěžního dne bylo nejen zdravě uvařit, ale také správně napsat připravený test a nakonec pěkně prostřít, protože jíme také očima. Porota složená ze starosty města, zástupkyně hotelové školy, majitele restaurace Radniční sklípek, výživové poradkyně a zástupce studentů neměla lehký úkol. Hodnotila se jak chuť jednotlivých pokrmů, tak jejich vzhled, ale také prostřený stůl a prezentace samotných žáků.

Největší počet bodů se podařilo dosáhnout žákům ZŠ Havlíčkova před ZŠ Masarykovou a ZŠ Na Valech, kteří porotě jako hlavní chod připravili bulgur zapečený s cuketou.

Zpestřením dne byla kulinářská show spoluorganizátorky soutěže Radky Hazuchové Jirouškové, která všem přítomným připravila zdravý nápoj tzv. zelené smootie a pudink z banánu a avokáda.

Akce se konala v rámci kampaně Dny zdraví.

Fotogalerie
reportáž

 

Fotogalerie